Telttasaunan vihkiäiset

Seuran uusi telttasauna on vihitty käyttöön. Hyvin toimii! Saunabileissä mukana Marko Savola ylisaunamestarina,  Heikki Kämäräinen löylyttäjänä ja Nina Oksanen saunamuijana. Uti ehti vielä ennen illan hämärrystä jälkilöylyille.

Ensin kasataan kiuas: neljä jalkaa kiinnitetään kiukaan pohjaan ja kiuas asetetaan tasaisellle alustalle. Kivet  kasataan tasaisesti alustalle. Uunin piipun osat löytyvät uunin luukusta ja piippun ensimmäiseen jatkeeseen kiinnitetään lämminvesitankki, jossa hana. Telttakangas kasataan kahden paksumman kaaren avulla ja kaarikujat suljetaan vetoketjuilla. Oveen tulee kapeampi kaari. Varmuuden vuoksi teltta kannattaa kiinnittää vaarnoilla maahan kiinni ja tuulisella säällä vielä lisävarmistaa teltan paikoillaanpysyminen lisänaruilla teltan nurkista. Piippu tulee telttakankaan katosta metallivahvisteisen aukon läpi ja ilmanottoaukko sijoittuu kiukaan taakse. Makeat löylyt! Kuvat kertokoon loput. Nyt vaan saunailtoja järjestämään joko vajoilla tai retkikohteissa.

Lisätietoja:

Vastaa

%d