Terveisiä puheenjohtajalta

Kesä on vaihtumassa vähitellen syksyksi. Poikkeuksellisen lämmin kesä on tarjonnut runsaan kattauksen melonta-aktiviteetteja seuran jäsenille. Kiitos kaikille runsaasta ja aktiivisesta osallistumisesta seuran toimintaan. Myös kaikki uudet jäsenet toivotetaan lämpimästi tervetulleeksi mukaan toimintaan.

Seuran melontaohjaajat ovat kesän aikana urakoineet melontatapahtumien järjestäjinä, ohjaajina ja kouluttajina ja heille kuuluu suurkiitos arvokkaasta panoksesta. Innokkaita melojia on riittänyt niin tiistain kuin keskiviikonkin iltamelontoihin ja retkillä on ollut osallistujia jopa jonoiksi asti. Seuran koko kalustoa on ulkoilutettu ahkerasti ja kalustoa on myös saatu uudistettua. Työtä riittää myös jatkossa niin tapahtumien järjestämisessä kuin vajojen, kaluston ja varusteiden huollossa ja kunnossapidossa.

Elokuun vaihtuessa syyskuuksi ja iltojen alkaessa hämärtyä siirrytään keskiviikkomelonnoista sunnuntaimelontoihin. Sunnuntaisin melotaan hieman pidempi retki ja startataan vajoilta jo klo 10:00. Kannattaa seurata toimintakalenteria seuran nettisivuilla osoitteessa https://sipoonkanoottiklubi.fi/

Nettisivut uudistettiin tänä keväänä ja uusien sivujen löytyminen on tuottanut haasteita, eikä linkkien ja sisältöjen löytyminenkään ole aina ollut helppoa. Työsarkaa ja opettelua riittää vielä tuleville kausille, jotta sivusto saadaan palvelemaan seuran jäseniä parhaalla mahdollisella tavalla. Mikäli sivuston selaamisessa on ongelmia, kannattaa ensiapuna tarkistaa niin tietokoneen kuin matkapuhelimen nettiselaimen päivitys. Seuran varsinaisena infokanava toimii nettisivusto ja jäsenkirje. Kannattaa muistaa, että Facebook toimii jäsenten välisenä keskustelukanavana, eikä seuran varsinainen tiedotus toimi siellä. Nettisivustoa kehitetään jatkuvasti ja toivottavasti saamme sinne tallennettua myös parhaita paloja seuran 20-vuotisen historian varrelta. Vanavesiin on kerätty runsaasti kuvasatoa kuluneen kesän varrelta ja kannattaa käydä ihailemassa mm. hienoja maisemia kesän pitkältä retkeltä Saaristomereltä tai retkisaunan pystytystalkoista.

Hallitus tarttuu kesän melontatauon jälkeen taas tositoimiin ja alkaa valmistella tulevan syyskokouksen asialistaa ja ensi vuoden budjettia. Syyskokouksessa valitaan uusi hallitus, vahvistetaan toimintasuunnitelma ja talousarvio ensi vuodelle. Nyt jos koskaan, kannatta olla aloitteellinen.

Toimintaa riittää vielä pitkälle syksyyn. Käy tutkimassa toimintakalenteria ja poimi parhaat tapahtumat allakkaasi. Nähdään vesillä!

Sommaren övergår gradvis i höst. Under den exceptionellt varma sommaren har klubbmedlemmarna fått delta i ett stort utbud olika paddlingsevenemang. Tack till er alla som deltagit i våra evenemang. Alla nya medlemmar  skall även känna sig varmt välkomna i vår verksamhet.

Föreningens paddlingsinstruktörer har under sommaren arbetat hårt som arrangörer, instruktörer och ledare för våra paddlingsevenemangen och därmed skall de ha ett stort tack för sitt värdefulla arbete.

Deltagandet på våra tisdags- och onsdagskvällspaddlingsturer har varit stort. Till våra utflyktspaddlingar har anmälningarna överskridit lediga platser. Föreningens hela kajakarsenal har varit i flitig användning och en del ny anskaffning har också gjorts.

Även i fortsättningen krävs mycket arbete med arrangerandet av olika evenemang samt skötseln och vården av skjulen, utrustningen och kajakerna.

Då augusti övergår i september och höstmörkret tränger på byts onsdagspaddlingen till söndagspaddling. På söndagarna är paddlingsrutterna något längre och starten vid skjulen sker redan 10:00. Det gäller att följa med evenemangskalendern på föreningens hemsida på adressen https://sipoonkanoottiklubi.fi/

Nätsidorna förnyades på våren och tyvärr har det varit utmanande att finna våra sidor samt olika länkar och innehåll. Även i fortsättningen arbetas det vidare på innehållet så föreningsmedlemmarna kan betjänas på bästa möjliga sätt. Såvida det uppstått problem med webbläsaren kan du som förstahjälp kontrollera om det behövs en uppdatering av din dator eller smarttelefon. I förstahand är föreningens informationskanal vår hemsida och dessa medlemsbrev. Det är bra att minnas att Facebook inte är föreningens egentliga informationsforum utan diskussionsforum medlemmar emellan. Vi utvecklar kontinuerligt vår hemsida och önskvärt är att vi snarast möjligt får infört material om “godbitarna” ifrån vår 20-åriga verksamhet.

Det finns massvis med bilder i ”kölvattensamlingen” av sommarens händelser, beundra de ljuvliga vyerna från Skärgårdshavets långa utfärd eller se hur en tältbastun riggas.

Styrelsen börjar förbereda för det kommande höstmötet och nästa års budget. På höstmötet väljs en ny styrelse, fastställs nästa års verksamhetsplan och budget. Nu än någonsin gäller det för dig att vara aktiv.

Det finns ännu många aktiviteter långt in på hösten. Följ med aktivitetskalendern och delta i för dig de bästa evenemangen. Vi ses på fjärden!

Terveisin – Häsningar

Nina Oksanen, puheenjohtaja, ordförande

Vastaa

%d bloggaajaa tykkää tästä: