Ohjaajien koulutuspäivä Porkkalassa 20.5.2018

Melontakouluttaja Anssi Nupponen opasti SKK:n melontaohjaajia opettamisen nikseihin,  melontatekniikoiden hallintaan ja erilaisten pelastautumistilanteiden harjoitteluun kokopäivän kestäneessä koulutustilaisuudessa. Koulutettavina olivat 10 seuran omaa melontaohjaajaa: Tarmo Wahlström, Lotta Bengs, Erja Ketko, Paavo Tuomainen, Olli Sariola, Tarja Wahlström, Mari Angelin, Marko Savola, Heikki Kämäräinen ja Nina Oksanen. Kurssilaiset treenasivat niin eteenpäinmelontaa, kallistuksia, tuentoja, peräsimiä kuin pelastautumistakin. Päivä oli erittäin antoisa ja sattui juuri sopivasti ennen kevään ensimmäistä peruskurssia. Toivottavasti kurssilla treenattuja oppeja voidaan hyödyntää muissakin kesän melontatapahtumissa! Seuran omat melontaohjaajat saivat uusia hyödyllisiä ja käyttökelpoisia vinkkejä erityisesti peruskurssien varsin laajan kurssisisällön opettamiseen. Todettiin, että tehokas ja taloudellinen melonta muodostuu lukemattomien erilaisten liikesarjojen kombinaatioista, joiden tarkoituksenmukainen ja älykkään yhdistelemisen taito  erilaisissa vaihtelevissa olosuhteissa vaatii runsaasti harjoittelua. Koska oppijat ovat erilaisia, täytyy koulutuskokonaisuuden sisältää sopivassa suhteessa tekemistä, havainnointia ja teoriaa. Haasteellista on osata pilkkoa tekeminen ymmärrettäviin ja helposti omaksuttaviin ja kullekin oppijalle sopiviin paloihin. Skk:ssa peruskurssin keskeinen elementti on oikean eteenpäinmelontatekniikan opettaminen turvallisuusasioiden ohella.

Vastaa

%d bloggaajaa tykkää tästä: